Виставка книг з тактильними ілюстраціями для дітей з порушеннями зору

29 квітня у Прикарпатському (Карпатському) національного університету імені Василя Стефаника урочисто відкрили виставку книг з тактильними ілюстраціями для дітей з порушеннями зору.

Подія стала результатом участі України у престижному міжнародному конкурсі тактильних книжок Typhlo & Tactus, який вже понад 30 років об’єднує учасників з усього світу, популяризуючи доступну літературу для незрячих і слабозорих дітей.

Перша проректорка університету, професорка Валентина Якубів у своєму виступі наголосила на важливості ролі університетів у реалізації соціально значущих ініціатив, зокрема — у підтримці інклюзивних проєктів, спрямованих на створення дотикових книг та забезпечення рівного доступу до знань для всіх дітей.

Проректор університету, професор Едуард Лапковський підкреслив, що університети є центрами формування громадської думки, тому важливо тут акумулювати науку для людей котрі мають обмеженнями через стан здоров’я.

Зі словами привітання до присутніх також звернулися директор Навчально-наукового інституту мистецтв Володимир Федорак та завідувачка кафедри методики музичного виховання та диригування Любов Серганюк.

Організаторками українського етапу конкурсу стали доцентки кафедри Христина Казимирів і Тетяна Маскович. Вони презентували конкурс, розповіли про його мету та акцентували на важливості створення якісної, адаптованої літератури для дітей з порушеннями зору. Особливістю цього конкурсу стало те, що до складу журі входили не лише фахівці, а й самі діти з порушеннями зору — ті, хто з перших дотиків оцінює зміст і якість тактильних ілюстрацій.

На церемонії було вручено дипломи переможцям конкурсу: Христині Драбчук, Софії Суслик та Світлані Гулевич — авторам унікальних книг, у яких історія відтворена на дотик.

Серед експонатів особливе місце займає книжка, створена українською авторкою у Польщі за підтримки фахівців із виготовлення тактильних ілюстрацій з Люблінського католицького університету. Видання — адаптація української народної казки «Рукавичка» — стало символом культурної єдності, сили творчості й національної ідентичності.

Зі словами підтримки до присутніх звернулася також голова Івано-Франківської територіальної організації УТОС Оксана Логвін, яка підкреслила важливість подібних ініціатив для формування інклюзивного освітнього простору.

Після урочистостей учасники події мали змогу побачити Івано-Франківськ по-новому — через дотик, слух і уяву — під час тактильної екскурсії середмістям з чудовим гідом Андрієм Костишином. А на завершення всі відвідали інклюзивну виставу «Хто росте в саду» від проєкту «Шосте чуття», яка поєднує театральне мистецтво з тактильним і звуковим досвідом, роблячи його доступним для кожного глядача.