15 квітня у експозиційному залі «Сакральне Сучасне» Івано-Франківського краєзнавчого музею відбулось відкриття проєкту зі створення монументальної композиції «ПʼЄТА» (Оплакування Христа) за ескізом митця Андрія Єрмоленка.
У задумі ініціаторів – відомих художників й випускників художньо-графічного факультету Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Яреми Стецика і Валерія Твердохліба – створення спільної композиції руками залучених волонтерів: студентів, вихованців Пласту, родин загиблих воїнів, випадкових відвідувачів музею тощо.
Розпис присвячений світлій пам’яті новопреставленого воїна Геннадія Гавриліва та полеглих: Юрка Стецика, Романа і Василя Ратушних, Андрія Гуля, Остапа Бринського, Назара Лугарєва, Марка Вуянка, Руслана Ганущака й усього Безсмертного Воїнства України.
До спільної практики долучились професорка кафедри дизайну і теорії мистецтва Надія Бабій й студенти спеціалізації «графічний дизайн»: Ірина Ковальська, Юля Садловська, Ірина Ткачук, Аліна Соболь, Зоряна Слободян.
За словами Надії Бабій: «У цій історії найменш важливі техніки й навички зображального відтворення. Через проєкт пройшли десятки людей, що могли б ніколи не зустрітись у житті просто так випадково. Студенти робили свій вибір усвідомлено, адже мусили поєднати волонтерську працю з інтенсивним навчанням, роботою, буденними справами. Однак вони отримали й неоціненний досвід співпраці у великій команді, що складалась із керівників-професіоналів та випадкових людей, які уперше взяли до рук пензлі. До зали постійно заходили відвідувачі. Часто це були воїни, що перебували на реабілітації чи лікуванні, переселенці, туристи з дітьми. Необхідно було приділяти і їм увагу. Кожного разу пояснення проєкту множилось на особисті історії, і про це можна було б писати тепер щоденник чи бодай хроніку».
Присвята розпису не є випадковою. Останній тиждень перед Великоднем – час, коли християнська спільнота зосереджена на усвідомленні найважчих мук у житті Спасителя, дороги, яка веде на Голгофу. Однак цей тиждень і є знаменням величних можливостей – від розпачу до надії.
Ярема Стецик зауважив: «Це було нашою молитвою. Відкриття проєкту не є завершенням роботи, а новою точкою відліку, моментом спільної молитви за полеглих Героїв України».
Валерій Твердохліб вважає, що цінністю цієї ініціативи є залучення до неї рідних полеглих воїнів: матері героя Марка Вуянка Маріії Вуянко, дружини героя Руслана Ганущака Олександри Кодак, батьків героя Юрка Стецика Яреми та Наталі Стециків.
Довідково: «Пʼєта» – мармурова скульптура, що зображає Богоматір, яка тримає тіло свого сина-Бога; одна з найвідоміших композицій італійського митця Мікельʼанджело Буонарроті створена протягом 1498-1499 років. Андрій Єрмоленко (нар. 1974) – український художник, дизайнер та ілюстратор, колишній артдиректор «Українського тижня». Відомий через створення серії креативних нашивок, в тому числі – «Укроп» у часі Євромайдану й АТО, автор неофіційних логотипів для найбільших міст України «United Colours of Ukraine», Лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка (2024). Нині – воїн ЗСУ. Партнери проєкту: ГО «Громадська ініціатива Галичини», «Врятуймо скарби разом», Особливі Інтерʼєри, Івано-Франківський краєзнавчий музей, Кафедра дизайну і теорії мистецтва Навчально-наукового інституту мистецтв.
Фото: Валерій Твердохліб