13 червня відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Творчість Марка Черемшини і українська культура XIX – початку ХХ століття», приурочена до 150-річниці від дня народження видатного українського письменника Марка Черемшини (Івана Юрійовича Семанюка, 1874-1927).

Конференція зорганізована кафедрою української літератури Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Співорганізаторами конференції виступили Інститут літератури ім. Т.Шевченка НАН України, Інститут Івана Франка НАН України, Івано-Франківське обласне відділення НТШ, Івано-Франківська обласна організація НСПУ, Івано-Франківська обласна організація НСКУ, Снятинська міська рада, Снятинський літературно-меморіальний музей Марка Черемшини. Модератором конференції був доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури Факультету філології – Степан Хороб.

Розпочалася конференція зі вступного слова ректора Прикарпатського університету імені Василя СтефаникаІгоря Цепенди. З вітальними словами виступили також перший заступник голови Івано-Франківської обласної ради –Василь Гладій, директор Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України, академік НАН України – Микола Жулинський, директор Інституту Івана Франка НАН України, академік НАН України – Євген Нахлік, декан Факультету філології, професор – Роман Голод, начальник управління культури, національностей та релігій ОДА – Тетяна Бойко, голова Івано-Франківської обласної організації НСПУ – Євген Баран.

На пленарному засіданні свої доповіді виголосили як науковці Прикарпатського університету, так і з інших куточків України й з-за кордону:

Змістовно-концептуальні основи художнього світу Марка Черемшини. Роман Піхманець – доктор філологічних наук, доцент (Івано-Франківськ, Україна)

Онтологічні й культурно-історичні універсалії в новелістиці Марка Черемшини. Ольга Турган – доктор філологічних наук, професор (Запоріжжя, Україна)

Творчість Марка Черемшини й епоха fin de siecle (літературний контекст). Микола Легкий – доктор філологічних наук, старший науковий співробітник (Львів, Україна)

Баладна проза Марка Черемшини. Наталя Мочернюк – доктор філологічних наук, професор (Коломия, Україна)

Manière d’être Марка Черемшини в літературно-критичній рецепції Дмитра Донцова. Ігор Набитович – доктор філології габілітований, професор (Люблін, Польща)

Лінгвальний вимір війни в мілітарній прозі Марка Черемшини. Василь Ґрещук – доктор філологічних наук, професор (Івано-Франківськ, Україна). Валентина Ґрещук – кандидат філологічних наук, доцент (Івано-Франківськ, Україна)

Особлива увага була приділена питанням, пов’язаним із дослідженням етнографічних мотивів у творах Черемшини, його ролі в національному відродженні та збереженні народних традицій. Також обговорювалися теми, пов’язані з його внеском у розвиток української мови та літературної критики.

На закінчення пленарного засідання відбулася презентація наукового журналу «Галичина».

Далі науковці працювали по секціях: “Становлення Марка Черемшини як творчої особистості”, “Особливості моделювання художнього світу Марка Черемшини”, “Із секретів поетичної творчості Марка Черемшини”, “Наукові, культурно-історичні та методичні рецепції Марка Черемшини”, “Компаративістичний вимір творчості Марка Черемшини”, “Мовно-стилістичні особливості художнього простору”.

Під час роботи секцій конференції учасники мали можливість поділитися своїми науковими дослідженнями, обговорити новітні підходи до аналізу творчості Черемшини та обмінятися думками щодо його спадщини. Зокрема, було представлено кілька доповідей, присвячених дослідженню рукописної спадщини письменника, його листування та впливу його творчості на сучасних авторів.

Конференція стала важливим майданчиком для обміну ідеями та досвідом між науковцями з різних регіонів України, а також сприяла популяризації творчості Марка Черемшини серед молодих дослідників і студентів.

Завтра учасники відвідають місця пов’язані із творчістю Марка Черемшини. Після чого відбудеться закриття конференції та підбиття підсумків.